Varování: produkty DeepSeek představují riziko pro univerzitní prostředí

Kyberbezpečnostní tým MU varuje před riziky spojenými s používáním AI nástrojů společnosti DeepSeek. Na základě varování NÚKIB, nedoporučujeme používat produkty společnosti DeepSeek – a to ani pro pracovní či osobní účely. Zadávání informací do jazykových modelů (např. AI chatbot) může závažně ohrozit data v univerzitním prostředí.​

15. 7. 2025 Varování

Bez popisku

O co jde?

Varování NÚKIB má preventivní charakter – upozorňuje na dlouhodobá rizika spojená s produkty DeepSeek, nikoli na konkrétní incident. Níže najdete souhrn klíčových zjištění, podrobnosti najdete v oficiálním varování [1].

Fingerprinting je podrobné sledování technických parametrů zařízení (např. model telefonu, verze systému, jazyk, časová zóna), které může vést k jednoznačné identifikaci konkrétního uživatele.

Upozornění

Varování NÚKIB se nevztahuje na open-source jazykové modely DeepSeek, pokud jsou provozovány čistě lokálně bez možnosti komunikace se servery společnosti. V praxi však může i lokální model odesílat HTTP požadavky, a tedy představovat riziko úniku dat, pokud není aktivně zablokována jeho externí komunikace (např. pomocí síťových pravidel nebo DNS filtrů).

Tyto obavy nejsou jen teoretické...

DeepSeek a bezpečnost? Problém se opakuje. V lednu 2025 totiž čelil DeepSeek útoku, při kterém útočníci získali přístup k milionům záznamů o uživatelích. Šlo zejména o historii jejich konverzací, přístupové údaje, API klíče atd. Firma pozastavila nové registrace, ale brzy se ukázalo, že data byla volně dostupná na internetu, bez jakéhokoli zabezpečení [3].

Česká vláda koncem května 2025 oficiálně označila Čínu za odpovědnou za kybernetickou špionážní kampaň proti Ministerstvu zahraničí. Útočníci podle zjištění získali přístup k tisícům e-mailů, včetně těch z období českého předsednictví EU. To jasně ukazuje, jak reálná a aktuální hrozba ze strany čínských státních struktur může být – a proč je využívání nástrojů, které podléhají jejich vlivu, bezpečnostním rizikem [4].

Co dělat?

Nejen na základě uvedených důvodů výše, zdůrazňujeme, že je žádoucí se jejich používání vyhnout. Je nutné si uvědomit důsledky, a proto uvádíme několik konkrétních situací, které mohou při používání nastat:

Závěr 

Kombinace čínské legislativy, sběru a přenosu dat a technických zranitelností ukazuje na vysokou míru rizika. Další problém představují i vazby na sankcionované subjekty. Produkty nejsou vhodné pro práci v citlivém akademickém prostředí. Místo toho lze využít Microsoft Copilot, který je dostupný všem zaměstnancům a studentům MU v rámci jejich účtu M365 [5] (zpracování dat je v tomto případě smluvně ošetřeno).

Vše důležité o kyberbezpečnosti na Masarykově univerzitě najdete vždy na security.muni.cz.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.