Slavíme 10 let!


Prohlédněte si 10 milníků propojených s našimi nejdůležitějšími činnostmi, které dohromady tvoří CSIRT‑MU takový, jaký jej dnes znáte.


 

1.

certifikovaný kyberbezpečnostní tým v ČR

10 let

chráníme celou MUNI

541 015

úspěšně vyřešených incidentů

 


 

Jak to s námi bylo, je a bude?

 • 2009

  POČÁTEK

  Celý příběh týmu CSIRT-MU se začal psát 29. června roku 2009. Tehdy jsme byli oficiálně zapsáni na seznam organizace Trusted Introducer, která sdružuje evropské bezpečnostní týmy. Cílem CSIRT-MU je chránit univerzitu a podílet se na navyšování úrovně kyberbezpečnosti v ČR i ve světě. 

 • 2010

  SPOLUPRÁCE

  Je v kyberbezpečnosti nutností a nám se daří od začátku spolupracovat s těmi nejlepšími – jak z veřejné, tak soukromé sféry, v ČR i ve světě. Od Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, přes armádu Spojených států amerických až po NATO.  

    

 • 2011

  OCHRANA MU

  Masarykova univerzita je moderní vzdělávací instituce, pro niž je bezpečné kyberprostředí nezbytné. Naším cílem je zajistit, aby takové skutečně bylo. Od roku 2011 řešíme naprostou většinou bezpečnostních incidentů automatizovaně a neustále vylepšujeme naše služby.  

 • 2012

  OSVĚTA

  Kyberbezpečnost je důležitá pro všechny. Nechceme proto své znalosti sdílet pouze v odborných kruzích. Od roku 2012 proto vystupujeme v médiích, produkujeme vlastní popular naučný obsah, účastníme se a pořádáme nejrůznější osvětové akce. 

 • 2013

  VÝZKUM

  V roce 2013 jsme získali čtyři významné projekty, které odstartovaly náš výzkum. Dnes se věnujeme měření a analýze síťového provozu, síťové bezpečnosti a prostředí pro bezpečnostní výzkum a vzdělávání. Mezi nejvýznamnější projekty patří KYPO  kybernetický polygon, Centrum excelence C4e a evropské Horizon 2020 projekty. 

 • 2014

  KYBERKRIMINALITA

  Když můžeme, tak pomůžeme. V roce 2014 jsme tak ve spolupráci s policí ČR přispěli k odhalení hackera, který dlouhodobě napadal a zneužíval přibližně 1500 počítačů. O tři roky dříve se nám zase podařilo odhalit a položit na lopatky botnet jménem Chuck Norris 

 • 2015

  CYBER CZECH

  Je v ČR svého druhu jediným kyberbezpečnostním cvičením. Jeho cílem je připravit bezpečnostní pracovníky na práci pod tlakem probíhajícího masivního útoku. V roce 2015 jsme se stali jedním ze zakladatelů a od té doby spolupracujeme s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost na všech jeho realizacích. 

 • 2016

  CERTIFIKACE

  Vše, co jsme se naučili, jsme využili v rámci příprav na získání certifikace od Trusted Introducer. V roce 2016 se nám ji podařilo získat, a to jako prvnímu bezpečnostnímu týmu vČR. Certifikace přinesla řadu zlepšení pro fungování týmu a jde také o potvrzení naší úrovně v mezinárodním měřítku.

 • 2017

  KOMUNITA

  Být certifikovaným týmem neznamená pouze zlepšení našich služeb. Je to i poslání podílet se na budování kyberbezpečnostní komunity. Proto aktivně pomáháme dalším týmům – českým i zahraničním, z univerzit i z korporací. Tým na Ostravské univerzitě jsme dokonce pomohli založit. 

 • 2018

  VZDĚLÁVÁNÍ

  Dlouhodobě předáváme své znalosti studentům skrze vedení závěrečných prací, odborné stáže a výuku několika vlastních předmětů. Díky nám vznikla v roce 2018 na FI MU laboratoř KYPOLAB zaměřující se na praktickou výuku v oblasti kyberbezpečnosti. 

 • 2019

  HORIZONTY

  Budoucnost kyberbezpečnosti je plná otazníků. Víme však naprosto jistě, že chceme být mezi těmi, kteří ji ovlivňují. Od roku 2019 jsme se zapojili do tří evropských projektů Horizon 2020, které mají stejný cíl. Společně tak chceme vybudovat bezpečnější kyberprostředí pro všechny z nás.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.