Vzdělávání uživatelů

I šíření osvěty patří mezi důležité aktivity našeho týmu. Na této stránce naleznete několik tipů, které vám pomohou vyhnout se bezpečnostním incidentům. Mimo několika základních rad a Kyberbezpečnostního seriálu vás seznámíme také s kurzem Kyberkompas, který pro vás odborníci z týmu CSIRT-MU připravili.


 

Kyberkompas

Bezpečnostní tým CSIRT-MU pro vás přichystal kurz základů kyberbezpečnosti Kyberkompas. Do kurzu jsme zahrnuli praktické informace a připravili pochopitelné návody, díky kterým se o sebe v kyberprostředí zodpovědně postaráte. Investujte do sebe a získejte dovednosti, které univerzita, zaměstnavatelé i vy sami doopravdy oceníte a zužitkujete.

Pustit se do Kyberkompasu


Základní rady pro předcházení bezpečnostním incidentům

Zde jsou základní rady bezpečného používání informačních technologií a práce na internetu, které vám pomohou aktivně předcházet hrozbám, jimž jste vystaveni při svých každodenních činnostech v kyberprostředí. Základní zásadou je nepodceňovat prevenci. 

  1. Pravidelně zálohujte vaše nejdůležitější data, ideálně na více místech.
  2. Vždy mějte aktualizovaný operační systém, software a aktivovanou antivirovou ochranu.
  3. Volte frázová hesla, která jsou těžce uhodnutelná a dobře se vám pamatují (př. „ocelova veverka neskace“).
  4. Dávejte si pozor na to, co o sobě na internetu sdílíte.
  5. Myslete kriticky a zpochybňujte informace – internet je plný podvodníků.

Podívat se můžete také na Kyberbezpečnostní seriál, který pro vás pravidelně doplňujeme

Více článků

Navštivte naši stránku security.muni.cz, kde se blíže věnujeme šíření srozumitelných a praktických rad a kurzům, které využijete i mimo univerzitu. Sledovat nás také můžete na našem Facebooku, kde pro fanoušky sdílíme kromě aktualit z oblasti kyberbezpečnosti na MU i vzdělávací obsah. 


Varování a informace

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.