Varování: Probíhající spear-phishingová kampaň

Kyberbezpečnostní tým Masarykovy univerzity varuje před vlnou spear-phishingových emailů.

27. 10. 2020

Kyberbezpečnostní tým Masarykovy univerzity varuje před vlnou spear-phishingových e-mailů. Spear-phishing je typ útoku, kdy jsou podvodné zprávy rozesílány konkrétním osobám nebo skupině osob s cílem získat osobní informace.
Podvodné e-maily této zaznamenané vlny jsou odesílány z domény *[@]upol.cz. Tato skutečnost v uživateli může vzbudit dojem, že se jedná o legitimní e-mail z Univerzity Palackého v Olomouci. Pochopitelně tomu tak není.

O co jde?

Dnes ráno Kyberbezpečnostní tým Masarykovy univerzity zachytil vlnu spear-phishingových e-mailů, které ve své zprávě obsahují “Nové oznámení týkající se vašich mezd 2020”. Pod tímto oznámením přikládají útočníci odkaz, kde je po kliknutí uživatel přesměrován na phishingový formulář s vizuálním stylem Informačního systému Masarykovy univerzity. Cílem útočníků je tedy opět získat přihlašovací údaje do tohoto systému.

Co dělat?

V případě, že podobnou zprávu obdržíte, na e-mail neodpovídejte, neklikejte na přiložené odkazy a nahlaste jej našemu týmu. Pokud nám budete jakoukoli podvodnou zprávu nahlašovat, zašlete ji prosím v ideálním případě včetně hlavičky. Děkujeme!

Závěr

Spear-phishingové útoky se v této nelehké době množí a snaží se z nás vylákat důvěrné informace. Pokud chcete získat v kyberprostoru, větší jistotu, doporučujeme navštívit modul Sebeobrana v našem online kurzu Kyberkompas. Kurz je zdarma a pro všechny. Vše důležité o kyberbezpečnosti na Masarykově univerzitě najdete vždy na security.muni.cz.