Člen týmu CSIRT-MU oceněn v prestižní soutěži

Uspět v rámci soutěže Brno Ph.D. talent není vůbec snadné. Martinu Laštovičkovi, členu CSIRT-MU, se to podařilo. Ve velké konkurenci dokázal zaujmout odbornou porotu jak svými znalostmi, tak kyberbezpečnostním tématem situačního povědomí.

13. 2. 2017

Prestižní soutěž

V rámci Brno Ph.D. talent mezi sebou soutěží doktorandi o zařazení do programu stipendijní podpory. Smyslem je vybrat ty nejlepší. Soutěž pořádá Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu, které je zaměřeno na podporu nadaných studentů v Jihomoravském kraji.

Letošního ročníku se zúčastnilo více než sto začínajících doktorandů. Do finále soutěže jich postoupilo čtyřicet a za konečné vítěze vybrala odborná porota polovinu z nich.

Každý z výherců získal tříleté stipendium ve výši třista tisíc korun.

Aktuální téma

Martin Laštovička se zabývá situačním povědomím, tedy administrátorovou znalostí o tom, co za stroje se v jeho síti vyskytuje a jaké jsou mezi nimi vztahy a závislosti.

Dříve situační povědomí nepředstavovalo takový problém, jako je tomu dnes. V důsledku toho, že sítě jsou dnes tvořeny i desítkami tisíc aktivně komunikujících strojů a uživatelů, už není jednoduché si situační povědomí udržet. To pak navyšuje riziko neschopnosti reagovat na nové bezpečnostní hrozby. Proto musí být situační povědomí budováno automaticky a musí být schopné přizpůsobovat se neustálým změnám v síti.

Martina k tématu dovedla praxe při analýze a potlačování kyberútoků v rámci jeho působení v CSIRT-MU.

Přesah do praxe

Martin se zaměřuje na aplikovaný výzkum. Jeho výsledky pak mají v praxi dopad jak v rámci proaktivních tak reaktivních bezpečnostních opatřeních.

To znamená, že výsledky jeho výzkumu pomohou kyberútokům předcházet a zároveň usnadní jejich potlačování. Jsou tedy užitečné jak pro CSIRT-MU, tak pro další subjekty, které se podílí na zajišťování kyberbezpečnosti.

Závěrem

Z dvaceti možných získali doktorandi z Masarykovy univerzity celkem čtrnáct ocenění. Jako kyberbezpečnostní tým Masarykovy univerzity nás přirozeně velmi těší, že naše univerzita má tolik talentovaných mladých vědců. Ještě více nás však těší, že jeden z nich je členem našeho týmu.

Vítězové Brno Ph.D. talent 2017 (zdroj: online.muni.cz)


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.