Nová směrnice o používání IT MU – základní informace pro uživatele

23. listopadu 2017

Od 1. října 2017 platí nové směrnice týkající se správy a používání informačních technologií na Masarykově univerzitě (dále jen IT MU). Náš tým je jejich spoluautorem, a proto vám přinášíme základní informace, které byste jako uživatelé měli ve vztahu k IT MU rozhodně znát.

Používání IT MU

IT MU je dle směrnice Masarykovy univerzity č.  9/2017 soubor technického a programového vybavení, sítí a služeb, který je určen ke zpracování dat na MU.“ Jinými slovy, jedná se o všechny počítače na univerzitě a bezdrátové sítě (eduroam). V souvislosti s používáním IT MU platí následující.

1. IT MU můžete využívat dle stanovených pravidel pro své studijní a pracovní úkoly.
  2. Máte povinnost předcházet vzniku bezpečnostních incidentů, zejména se vyhněte chování, službám a technologiím představujícím riziko a zabezpečte veškerá svá zařízení, se kterými přistupujete k IT MU. O tomto se budete moci více dozvědět v kurzu, který pro vás aktuálně připravujeme.
  3. Chraňte své přihlašovací údaje – mějte je pod svou kontrolou, nikdy je nikomu nesdělujte. Žádný správce IT MU je po vás nikdy chtít nebude.
  4. IT MU je zakázáno využívat k:
    • činnostem, které jsou v rozporu s českým právním řádem;
    • politické a náboženské agitaci, rasové a národnostní diskriminaci;
    • aktivitám komerčního charakteru (mimo rámec vztahu s MU);
    • obtěžování, klamání či zastrašování jiných uživatelů.
  5. Pokud máte podezření na bezpečnostní incident či ztrátu vašich přihlašovacích údajů, neprodleně uvědomte bezpečnostní tým Masarykovy univerzity CSIRT-MU.

Celý text naleznete ve směrnici Masarykovy univerzity č. 10/2017.

5 základních bezpečnostních rad pro předcházení bezpečnostním incidentům
  1. Volte nesnadno uhodnutelná hesla (př. oselkytkahumoristabatoh).
  2. Neopakujte stejná hesla, můžete využít správce hesel (více např. zde).
  3. Pravidelně zálohujte vaše nejdůležitější data, ideálně na více místech.
  4. Vždy mějte aktualizovaný operační systém, software a aktivovanou antivirovou ochranu.
  5. Myslete kriticky a zpochybňujte informace – internet je plný podvodníků.
Závěrem

Nepodceňujte prevenci. Kritické myšlení ve spojení se základními znalostmi o uživatelské stránce kyberbezpečnosti vás ochrání před naprostou většinou nepříjemností.

Sdílení článku