Meltdown a Spectre – zranitelnosti procesorů Intel, AMD a ARM

V posledních dnech se do pozornosti médií dostaly dvě zranitelnosti procesorů výrobců Intel, AMD a ARM umožňující škodlivému programu přečíst z paměti data jiného programu, ke kterým by jinak neměl přístup. Například se může jednat o hesla a šifrovací klíče.

8. 1. 2018

Zranitelnosti v běžně používaných procesorech

Tyto zranitelnosti byly odhaleny již před několika měsíci a postoupeny výrobcům procesorů, operačních systémů a aplikací, aby připravili záplaty ještě před zveřejněním zranitelností. Většina těchto záplat byla připravena, nabídnuta ke stažení a v některých případech i automaticky instalována od 3. 1. 2018. V úterý 9. 1. by pak měly být k dispozici aktualizace pro všechny běžně používané operační systémy a jejich distribuce (Windows, Linux, macOS, Android).

Závěrem

Počítačové systémy ve správě Masarykovy univerzity jsou standardně aktualizovány a případné pokusy o zneužití zranitelností by tedy neměly být úspěšné.

Uživatelům, kteří si spravují své systémy sami, důrazně doporučujeme neodkládat instalaci aktualizací operačního systému a aplikací (například webových prohlížečů).

Více článků

Přehled všech článků