Letní škola KYPO – odměna pro mladé talenty ze SŠ

Ve dnech 19. a 20. července 2017 pořádal bezpečnostní tým CSIRT-MU Letní školu KYPO, která je odměnou pro výherce středoškolské Kybersoutěže.

20. 7. 2017

Středoškolská soutěž v kybernetické bezpečnosti

V roce 2016/2017 pořádala pracovní skupina kybernetické bezpečnosti AFCEA a její partneři vůbec první celorepublikovou soutěž v kybernetické bezpečnosti pro studenty středních škol, která byla organizovaná v rámci Evropského měsíce kybernetické bezpečnosti. Jak uvádí oficiální webové stránky, „kybernetická soutěž je soutěží středoškoláků ve znalostech a dovednostech v oblasti kybernetické bezpečnosti a informačních a komunikačních systémů." Soutěž měla tři kola, to finálové probíhalo v rámci veletrhu IDET 2017.

Letní škola KYPO – možnost vyzkoušet si teorii v praxi

Patnácti vítězům soutěže byla nabídnuta možnost zúčastnit se za odměnu letní školy KYPO, kterou pořádal bezpečnostní tým Masarykovy univerzity CSIRT-MU. V rámci ní studenti absolvovali přednášky a praktická cvičení zabývající se různými aspekty kyberbezpečnosti. Některé se zabývaly například hackingem, jiné zabezpečnováním webových aplikací nebo správným nastavením firewallu na serveru.

Martin Laštovička, člen CSIRT-MU upozorňuje právě na výhodu toho, že si studenti mohli zkusit získané znalosti prakticky využít při hraní simulační her v unikátním prostředí kybernetického polygonu.

Na závěr letní školy proběhla kvalifikace, ze které vzešlo sedm vítězů, kteří budou reprezentovat Českou republiku na podzimním evropském finále soutěže v kyberbezpečnosti ve španělské Málaze.

Závěrem – o významu zapojování studentů středních škol

Kyberbezpečnost není tématem, kterému by se studenti na středních školách věnovali běžně. Akce tohoto typu tak slouží k popularizaci a osvětě. Navíc také pomáhají hledat a motivovat mladé talenty v oblasti kyberbezpečnosti.

Jak uvádí Laštovička: „chceme studentům ukázat, že znalosti z oblasti hackingu nejsou jen něčím zakázaným, ale naopak, mohou být využity smysluplným způsobem, který je navíc může velmi slušně uživit."

Expertů na kyberbezpečnost je zatím stále nedostatek, doufáme proto, že se podobné akce budou uskutečňovat i nadále. Ve vzdělávání budoucích odborníků totiž vidíme velký význam, je to jeden ze způsobů naplňování vize CSIRT-MU.

Členové CSIRT-MU a finalisté Kybersoutěže.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.