Mezinárodní cvičení Cyber Czech 2018

22. listopadu 2018

Ve dnech 20. a 21. listopadu se uskutečnilo druhé letošní cvičení Cyber Czech. Pozvány byly týmy z Estonska, Izraele, Chorvatska a Jižní Koreje. Zúčastnili se také pozorovatelé ze spřízněných institucí z Maďarska, Nizozemí, Polska, Velké Británie a USA. Smyslem cvičení je školit týmy obránců zejména v technickém zvládání krizové situace způsobené kyberútoky.

„Aktivní mezinárodní spolupráce je jedním z hlavních cílů Národní strategie kybernetické bezpečnosti ČR, cvičení je jedním ze způsobů, jak tento cíl naplňujeme. Pozvány byly týmy zemí, se kterými dlouhodobě úspěšně spolupracujeme“ říká Robert Kahofer z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Cvičení má podobu probíhá ve virtuálním prostředí Kybernetického polygonu (KYPO). Díky tomu je možné provádět nejrůznější typy útoků bez toho, aby tím byly ohroženy reálné systémy.

Scénář cvičení se, stejně jako u předchozího kola, týkal odvětví integrovaného záchranářského systému. Hlavní zranitelný prvek představovala softwarová aplikace dispečinku, která slouží ke koordinaci záchranných operací. Týmy obránců musí řešit veškeré události a incidenty, v opačném případě může ve scénáři dojít až k fiktivním ztrátám na životech.

Záměrem je, aby si účastníci odnesli co nejvíce poznatků a zároveň získali zkušenost řešení krizové situace pod velkým tlakem. Dle jejich reakcí se záměr v rámci proběhlého cvičení podařilo naplnit výborně.

Příprava cvičení trvala přibližně deset měsíců a podílelo se na ní téměř padesát odborníků z Masarykovy univerzity a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Popisovaný scénář byl už jednou využit v říjnu letošního roku, kdy bylo cvičení zaměřené na týmy složené z pracovníků klíčových institucí České republiky.

O cvičení Cyber Czech

Smyslem cvičení Cyber Czech je školit týmy obránců, každý z nich je vystaven totožné situaci, avšak způsob řešení volí podle své strategie, znalostí a schopností. Za jednotlivé úkony získávají týmy obránců body. Cílem není zvítězit, ale načerpat potřebné znalosti a schopnosti pro řešení podobných situací, kterým mohou reálně čelit. Cvičení se realizuje ve virtuálním prostředí Kybernetického polygonu, které vyvíjí kyberbezpečnostní tým CSIRT-MU. Cvičení vzniká díky spolupráci odborníků z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a Masarykovy univerzity.

Sdílení článku