„V rámci cvičení došlo k řadě změn, kromě příběhu se měnily také některé technologie, my jsme například oproti předchozím cvičením využili nové útočné postupy,“ říká Ivo Nutár z přípravného týmu MUNI. Koordinátor cvičení Jakub Čegan dodává, že novinek bylo více, „účastníci se tentokrát během cvičení ocitli na nějakou dobu bez elektřiny, nasimulovali jsme jim její výpadek a spuštění motorového generátoru.“
Letošního cvičení se zúčastnilo celkem dvacet čtyři obránců. Byli vybráni napříč orgány veřejné správy, jejichž činnost souvisí se záchranářskými systémy. Útočné i podpůrné týmy byly tvořeny experty z NÚKIB a MUNI. Obránci se ocitli v rolích členů IT týmu řešícího krizovou situaci způsobenou kyberútoky na záchranářské systémy. Kromě řešení technických problémů je cvičení doplněno o právní, manažerské a komunikační úkoly.
O cvičení Cyber Czech
Smyslem cvičení Cyber Czech je školit týmy obránců, každý z nich je vystaven totožné situaci, avšak způsob řešení volí podle své strategie, znalostí a schopností. Za jednotlivé úkony získávají týmy obránců body. Cílem není zvítězit, ale načerpat potřebné znalosti a schopnosti pro řešení podobných situací, kterým mohou reálně čelit. Cvičení se realizuje ve virtuálním prostředí Kybernetického polygonu, které vyvíjí kyberbezpečnostní tým CSIRT-MU.
Více informací o cvičení