Národní cvičení Cyber Czech se zaměřilo na obranu záchranářských systémů

Ve dnech 16. a 17. října proběhlo v Brně národní kyberbezpečnostní cvičení Cyber Czech. Pravidelně jej pořádá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ve spolupráci s Masarykovou univerzitou (MUNI). Nově vytvořený scénář cvičení se zaměřuje na obranu záchranářských systémů.

18. 10. 2018

„V rámci cvičení došlo k řadě změn, kromě příběhu se měnily také některé technologie, my jsme například oproti předchozím cvičením využili nové útočné postupy,“ říká Ivo Nutár z přípravného týmu MUNI. Koordinátor cvičení Jakub Čegan dodává, že novinek bylo více, „účastníci se tentokrát během cvičení ocitli na nějakou dobu bez elektřiny, nasimulovali jsme jim její výpadek a spuštění motorového generátoru.“

Letošního cvičení se zúčastnilo celkem dvacet čtyři obránců. Byli vybráni napříč orgány veřejné správy, jejichž činnost souvisí se záchranářskými systémy. Útočné i podpůrné týmy byly tvořeny experty z NÚKIB a MUNI. Obránci se ocitli v rolích členů IT týmu řešícího krizovou situaci způsobenou kyberútoky na záchranářské systémy. Kromě řešení technických problémů je cvičení doplněno o právní, manažerské a komunikační úkoly.

O cvičení Cyber Czech

Smyslem cvičení Cyber Czech je školit týmy obránců, každý z nich je vystaven totožné situaci, avšak způsob řešení volí podle své strategie, znalostí a schopností. Za jednotlivé úkony získávají týmy obránců body. Cílem není zvítězit, ale načerpat potřebné znalosti a schopnosti pro řešení podobných situací, kterým mohou reálně čelit. Cvičení se realizuje ve virtuálním prostředí Kybernetického polygonu, které vyvíjí kyberbezpečnostní tým CSIRT-MU.

Více informací o cvičení

Cvičení je dvoudenní, v první den jsou obránci proškoleni v řadě oblastí.

Modré týmy obranců jsou po celou dobu cvičení pod značným tlakem.

Cyber Czech není soutěž, jeho smyslem je předat obrancům znalosti a zkušenosti. Vítězem je každý účastník.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.