Varování: rozesílání malwarových e-mailů, které zneužívají identitu Masarykovy univerzity

Kyberbezpečnostní tým Masarykovy univerzity varuje před opakovanou vlnou phishingových útoků, které využívají fiktivního odesílatele pro rozesílání malwarových souborů.

3. 8. 2023 Varování

Ve středu 2. srpna různé organizace napříč ČR obdržely e-mail s předmětem Žádost o cenovou nabídku: MUNI//2308-02CZ a malwarem v příloze. Útočník se v e-mailu vydává za Tomáše Podolce, údajného „Manažera nákupu MUNI“. Tato osoba ale ve skutečnosti na Masarykově univerzitě (MU) vůbec neexistuje; hlavičky e-mailu jsou podvržené a e-mail je odesílán ze serverů ve Vietnamu. Nejedná se tedy o kompromitovaný účet či zařízení na MU.

Jak podvrhování hlaviček e-mailu funguje a jak ho rozpoznat se můžete dočíst v našem článku zde: https://security.muni.cz/clanky/e-mailove-hlavicky

Jak tento phishing vypadá?

Útočník v podvodných e-mailech využívá několik technik pro navození důvěryhodnosti e-mailu a vyvolání pocitu potřeby urgentní reakce v příjemci e-mailu:

• Podvržené hlavičky odesílatele odkazují na Masarykovu univerzitu.
  • Patička zprávy obsahuje kontakty univerzity a její logo. Zde útočník využil veřejně dostupné informace z webu MU pro navození důvěryhodnosti zprávy.
  • Patička zprávy dále obsahuje falešnou informaci o kontrole antivirem ESET, která má vyvolat zdání, že je příloha v pořádku.
  • Text zprávy je psán česky a je velmi jednoduchý, aby co nejrychleji vybídl k akci – otevření přílohy.
  • Zpráva má nastavenou vysokou důležitost, aby se příjemci v mailovém klientu zvýraznila.

Ukázku podvodného e-mailu si můžete prohlédnout na obrázku níže. V příloze e-mailu je přiložen malware – tzv. trojský kůň z rodiny, kterou výrobci různých antivirů označují třeba Makoob, GULoader nebo Nekark. Ten má za cíl získat kontrolu nad počítačem oběti a útočníkovi tak umožnit další škodlivou aktivitu. Útočník zde pouze změnil příponu spustitelného souboru pro Windows před vložením do přílohy z .exe na .pdf.rar, čímž se zřejmě snažil obejít automatizované spam filtry mailových serverů.

Nejedná se o první takový útok

Téměř stejná vlna malwarových e-mailů byla rozeslána již v pondělí 17. července se stejným předmětem Žádost o cenovou nabídku: MUNI//2307-17CZ. Jelikož jsou tyto e-maily rozesílány z externích mailových serverů, je velmi obtížné jejich rozesílání zamezit. Ve zkratce platí, že nejlepší obranou je vzdělaný uživatel, který podvodnou zprávu rozezná a nenechá se nachytat.

Jak se tedy nenechat zmanipulovat a na co si dávat pozor?

Phishingové e-maily jsou psané tak, aby na první pohled co nejvíce souvisely s pracovním zaměřením příjemce. To může vzbuzovat tendenci je rozkliknout a následně podniknout další akce dle pokynů ve zprávě (například otevřít přílohu s malware). Jejich zákeřnost spočívá také v tom, že se snadno zamaskují mezi ostatními pracovními zprávami.

V případě, že podobnou zprávu obdržíte, držte se několika pravidel:

1. Na e-mail neodpovídejte.
  2. Neklikejte na odkazy, které obsahuje.
  3. Neotvírejte přílohu e-mailu.
  4. Nahlaste jej našemu týmu (a ideálně zašlete i hlavičku daného e-mailu).

Samozřejmostí by měl být také aktuální software vašeho počítače a především antivirus, který by měl takovýto typ útoku rozpoznat a malware z přílohy bezpečně odstranit.